Officer Leadership

Major James Hall, Area Commander
Major Leisa Hall, Associate Area Commander

Executive Team

Dale Bannon, Executive Director for Community and Professional Services
Aleata Dawkins, Program Director – Turning Point Center for Women and Children
Behailu Estefanos, Regional Controller
Donielle Griffin, Development Director
Evan Langholt, Executive Director – Harbor Light Center
Melanie Rankin, SPHR, Human Resources Manager II
Robert Smith, Information Technology Director
Craig Templeton, Facilities & Property Director
Leslye E. Wooley, JD/MSW, Director of Program Services

Majors James and Leisa Hall
Area Commanders

National Capital Area Command Advisory Board

Sherry Turner, Chair
Evangeline Pascal, Vice Chair
Max Angerholzer III, Secretary/Treasurer

Lindsay Angerholzer
Robert Betz, Ph.D.
Charles Bremer
Stephen Bull
John Derrick
Van Hipp, Jr.
Ken Morrissette
Timothy Osburne
Janet St. Amand
Cicely Simpson

Ex-Officio

Barry Bateman
David Bell
Vicki Duggan
Jane Gandee
Jonathan Murphy
Ronald Rhine
Alonzo Zamora

Washington, DC

Jonathan Murphy, Chair
Toni Aluisi
Stephen Bull
Rachel Derby
Josephine Cooper
Rachel Derby
Meghan Mitchum
Richard Norman
D. Hurst Renner
Max Salas
Stephen Shur
Rebecca Spicer
Kimberly Turner
Sherry Turner
Patrick Wilson
Rebecca Wilson
John Wood

Alexandria Citadel Corps

Jane Gandee, Chair
Joel H. Bernstein
Sonja D. Caison
Walter C. Clarke
Robert Colby
Van Hipp, Jr.
Linda Holliman
Brett D. Rice
Melinda Sigal
Peter T. Straub

Arlington Corps

Ryan Brown, Chair
Elena Bala
David Bell
Delk Hamaker
Herb Morgan
Larry Suiters
Julia Yolles

Fairfax Corps

Barry Bateman, Chair
Gary Brown
James Coleman
Barry Goodman
Lauren Kivlighan
Kim Lee Ann
JoAnna Lawrence
David Melugin
Dr. Dorothy Moore
William Schmidt
Keith Segerson
Robert Sisson
Adam W. Smith
Jennifer Stowe
Stephen Uphill
Walter ‘Sandy’ Winans

Montgomery County Corps

Victoria (Vicki) Duggan, Chair
Traci L. Anderson
Al Blocker
Todd Brown
Stephen Bull
Jan Chapman
Cindy Crane
Shelley Crist
William (Bill) Gerald
Dr. Donna Shimoda Hollingshead
Sherry Turner

Prince George’s County Corps

Ronald Rhine, Chair
W. Dickerson Charlton, Property Chair
Carlton Green, Secretary
Jack Long IV, Treasurer
Benjamin Brown
Benjamin Dzieketey
Connie Gasch
Carlos Kinsman, MBA
Joseph F. Meadow, Esq.
Steven McCartin
Fred Maier
Hervey Machen III
Nile Webb

Prince William Corps

Diana Paguaga, Chair
Patricia Aldas
ST Billingsley
Brian Bloxom
Mary Davis
Lori Krause
John Walvius
Bruce Wasz
Alonzo Zamora